Polityka w samorządzie? Radni głosują w sprawie Trybunału Konstytucyjnego [VIDEO]

Kryzys związany z  Trybunałem Konstytucyjnym przenosi się do samorządów. Tym razem głosowanie w sprawie orzeczeń instytucji odbyło się w Kruszwicy.

 

 

 

Wojna polityczna między rządem a opozycją trwa. Tym razem jej fragment miał okazję zagościć w progach kruszwickiego samorządu. Z wnioskiem o przyjęcie stanowiska w sprawie Trybunału Konstytucyjnego wystąpił wiceprzewodniczący Artur Grobelski. 

-Wyroki Trybunału mogą się okazać ważne dla mieszkańców naszej gminy. Przez ich niestosowanie możemy działać na ich niekorzyść. Czy w tej kwestii możemy pozostać biernymi? Skoro ta bierność może doprowadzić do krzywdy mieszkańców? Czy można pozostać obojętnymi na łamanie prawa i zasad demokracji w sposób nieprzestrzegania wyroków Trybunału? -pytał radny.

{youtube}v=DbCKx_5bl5I&feature=youtu.be{/youtube}

To nie pierwsza tego typu sytuacja. O przeniesieniu politycznej awantury do samorządów mówi się od pewnego czasu. Wnioski o respektowanie orzeczeń TK pojawiły się już w Łodzi, Warszawie, Poznaniu i Bydgoszczy.

W odpowiedzi na wniosek w sprawie Trybunału Konstytucyjnego głos zabrał również Andrzej Michalak.

-Na pewno wniosek Pana radnego jest ważny. Chcielibyśmy jednak sobie to przedyskutować, porozmawiać we własnych gronach. Chyba nie jesteśmy  gotowi by w tej sprawie głosować-powiedział radny.

Zaskoczenia jednak być nie powinno. Radni pisali bowiem o tej sprawie publicznie w przestrzeni internetowej kilka dni temu.

W obecnej sytuacji radny Piotr Pułkownik poprosił aby sprawa została przełożona na najbliższe komisje Rady Miejskiej.

-Zgłaszam wniosek formalny aby propozycja  kolegi radnego trafiła na komisję i dopiero po wypracowaniu stanowiska przedłożymy ją podczas następnej sesji-powiedział samorządowiec.

W głosowaniu wzięło udział czternastu radnych Rady Miejskiej, a sam wniosek został  odrzucony  niewielką ilością głosów. Za respektowaniem orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego zagłosowali radni Społecznej Listy Samorządowej Adam Molenda i Artur Grobelski, a także należąca do miejskiej koalicji Rady Miejskiej Teresa Tenerowicz i pozostający w opozycji do niej Ilona Dybicz oraz Grzegorz Stanny. Na głosowanie spóźnił się należący do opozycji Bartłomiej Dzwoniarkiewicz i w efekcie w sprawie Trybunału Konstytucyjnego głosu nie oddał. 

Co ciekawe od głosu wstrzymał się członek Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Pawlak oraz radna Halina Bogdanowicz. Oboje podobnie jak radni Adam Molenda  i Artur Grobelski startowali z Społecznej Listy Samorządowej. Komitet ten od zawsze współpracował z Prawem i Sprawiedliwością.

Za oddaleniem wniosku zagłosowali Aleksander Budner, Andrzej Michalak, Jarosław Kowalski, Jarosław Kaczmarek, Tomasz Łożyński, Piotr Pułkownik oraz Stefan Lewandowski. Temat jednak zapewne powróci w najbliższym czasie. Opinią na temat Trybunału Konstytucyjnego mają zająć się komisje Rady Miejskiej. 

 

 

 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz