Burmistrz Dariusz Witczak zabiera głos w sprawie rozbudowy Urzędu Miejskiego w Kruszwicy

Urząd Miejski w Kruszwicy zaprezentował materiał dotyczący konieczności rozbudowy budynku przy ul. Nadgoplańskiej 4. Instytucja przedstawiła również argumenty świadczące za tą inwestycją.

 

 

 

W materiale zatytułowanym "Mieszkańcom będzie łatwiej" dowiadujemy się, że rozbudowa Urzędu Miejskiego w Kruszwicy da "możliwość załatwienia spraw urzędowych w jednym miejscu oraz konieczność wprowadzenia oszczędności funkcjonowania administracji".

O zmianach wokół urzędu wiadomo od ubiegłego roku.  Dotychczasowy budynek przy ul. Nadgoplańskiej 4 ma  zostać powiększony o pomieszczenia dla rady miejskiej, dział ewidencji ludności oraz Urzędu Stanu Cywilnego. Instytucje te dotychczas znajdowały się w osobnych budynkach w centrum miasta przy ulicach Niepodległości i Kraszewskiego.  Zdaniem urzędników generowało to dodatkowe koszty,  a także utrudniało pracę administracji.

-Działanie, które proponujemy, związane jest z koniecznością skończenia z dodatkowymi kosztami w administracji- zwłaszcza w zakresie utrzymania obu budynków. Ponadto oba budynki wymagają gruntownych remontów (łącznie z wymianą dachu na budynku przy ul. Niepodległości). Nie ma sensu wydawać dużych pieniędzy na remonty i nadal utrzymywać urząd w trzech budynkach. Jednocześnie rozbudowa będzie niewątpliwym udogodnieniem dla mieszkańców, którzy będą mogli załatwić sprawy administracyjne w jednym miejscu. Dodatkowo kruszwicki urząd przystosowany zostanie wreszcie dla osób niepełnosprawnych. Ponadto przewiduje się sprzedaż nieruchomości przy ul. Niepodległości i lokalu USC przy ul. Kraszewskiego. Uzyskane ze sprzedaży pieniądze  zainwestowane zostaną w rozbudowę urzędu- mówi burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak

Podobne argumenty padają w stosunku do Urzędu Stanu Cywilnego. Obecnie obiekt nie znajduje się w najlepszym stanie zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym. Wiedzą o tym w szczególności nowożeńcy opuszczający zniszczony budynek. Świętowanie pod nim jest praktycznie niemożliwe z racji zbyt bliskiego położenia przy ulicy. Z tą myślą, przy Nadgoplańskiej 4 ma powstać nowoczesna i przestrzenna, podobna do tych w innych gminach, sala ślubów z widokiem na nadgoplańską przyrodę.

-Obecnie, aby wejść do USC i działu ewidencji ludności należy pokonać kilka stromych i wąskich stopni. Zdarzało się, że osoba niepełnosprawna podpisywała dokumenty na chodniku, ponieważ nie mogła wjechać do budynku, a my nie byłyśmy w stanie wnieść jej z wózkiem. Wspomniane schody są także utrudnieniem dla osób starszych, które często obchodzą jubileusze zawarcia małżeństwa. Warto także wspomnieć, iż dużą niedogodnością dla interesantów jest brak kasy, a przecież większość czynności urzędowych wymaga uiszczenia opłat. Obecnie jesteśmy zmuszeni odsyłać ich do pobliskiego banku. Jest to bardzo niekomfortowe w przypadku wydawania aktów zgonu, po które przychodzą ludzie pogrążeni w wielkim smutku po stracie bliskich i nie mogą dopełnić wszystkich formalności w jednym miejscu – mówi Agnieszka Warmuz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Kruszwicy -Przeniesienie całości obsługi w jedno miejsce będzie udogodnieniem dla petentów, którzy teraz bardzo często są odsyłani z jednego końca miasta na drugi, ponieważ nie wiedzą, jakie sprawy należy załatwić, w jakim budynku. Na dzień dzisiejszy taka sytuacja powoduje frustrację wśród wielu interesantów – dodaje kierownik USC.

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz