Wypadek na Gople. Ratownicy apelują o zachowanie czujności na jeziorze

Kilka dni temu doszło do wypadku na obszarze zamarzniętego Gopła. Ratownicy apelują o zachowanie ostrożności na jeziorze.

 

 

 

Do wypadku doszło na zamarzniętej tafli jeziora kilkadziesiąt metrów od  amfiteatru. Korzystająca z zimowej aury kobieta, jadąc na łyżwach przewróciła się  i została zabrana do szpitala.

-Kobieta poślizgnęła się i uderzyła głową o lód. Na miejscu straciła przytomność. O całym zajściu ratowników Nadgoplańskiego WOPR powiadomili świadkowie- wyjaśnia szef kruszwickich ratowników Maciej Banachowski. 

Ratownicy apelują na swojej stronie  aby zachować bezpieczeństwo wchodząc na zamarznięte jezioro. WOPR przypomina, że przed wejściem na lód należy sprawdzić jego grubość. Jak informują ratownicy temperatura powietrza powinna być wówczas ujemna.

Kiedy już na lód wejdziemy warto pamiętać o tym, że niezwykle istotne będzie to czy mamy kogoś w zasięgu swojego wzroku  i czy będziemy w stanie go powiadomić w razie zaistniałego niebezpieczeństwa. Ponadto warto zwrócić uwagę, że gdy powierzchnia lodu pęka lub trzeszczy należy wycofywać się powoli tą samą drogą. 

-Lód na akwenach wodnych nigdy nie jest całkowicie bezpieczny.  Jeśli ktoś się zdecyduje na jego wejście powinien zachować  zasady bezpieczeństwa-stwierdza  Maciej Banachowski.

Nadgoplańskie WOPR codziennie prowadzi obserwację jeziora  oraz pokrywy lodowej. Efekty pracy ratowników są dostępne na ich stronie internetowej. 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz