Rok z głowy czyli najważniejsze wydarzenia 2015 roku. Przeżyjmy to raz jeszcze!

Przegląd wydarzeń z 2015 roku. 

 

 

Styczeń

 

Styczeń rozpoczęliśmy koncertowo. Na deskach "Ziemowita" wystąpił Natural Mystic Akustycznie, a podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 17 tysięcy złotych. Jednocześnie padły pierwsze deklaracje dotyczące rozbudowy oświetlenia na Słonecznej i Wiosennej. Do ważnych zmian doszło również w samym "Ziemowicie". Nowym dyrektorem została Barbara Biczkowska. Jako MojaKruszwica.pl na bieżąco relacjonowaliśmy dzięki Portalowi Kujawskiemu napiętą sytuację oraz strajk w "Solino".

 

Luty

Stan wody w Gople obiektem poselskiego zainteresowania. Krzysztof Brejza angażuje się w sprawie nadgoplańskiego jeziora. Zapadają pierwsze decyzje w sprawie przetargu na ogródek wiedeński i kruszwickiego pomnika na rynku. W Kruszwicy trwa plebiscyt na kruszwiczanina roku, który wygrywa Maciej Banachowski. W regionie bacznie przyglądamy się i ruchom związanym z protestem w sprawie inowrocławskiej bursy. Z Inowrocławia relacjonujemy również pożegnanie Wiesława Dzierbickiego, Komendanta Powiatowej Policji.

 

Marzec

O żołnierzach wyklętych pamięta Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne organizując poświęconą im wystawę w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Kruszwicy oraz Centrum Kultury i Sportu "Ziemowit".

Wielki sukces Jakuba Krzewiny, który zdobywa srebrny medal w sztafecie 4x400 metrów podczas HME w Pradze. Ujawnione zostają również kuluary spraw związanych z Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi, w której pojawia się również kwestia o oszukaniu Kruszwicy.

Do przestrzeni publicznej dochodzą również głosy o trwającej do dziś trudnej sytuacji wokół Przedsiębiorstwa Komunalnego. W marcu upubliczniona zostaje sprawa dotycząca zwycięskiej koncepcji na kruszwicki pomnik. W Gimnazjum nr 1 podziwiamy zaćmienie słońca. W tym samym czasie w samorządzie odbywają się zebrania wiejskie, a na Zagoplu znika budynek dawnych Warsztatów Terapii Zajęciowych, które kupują Polskie Składy Budowlane Mrówka.

W regionie obserwujemy i relacjonujemy kampanię prezydencką. Jesteśmy na spotkaniach z Bronisławem Komorowskim, Adamem Jarubasem, Januszem Korwin-Mikke oraz Grzegorzem Braunem.

 

Kwiecień

 

Nowym prezesem LGD Czarnoziem na Soli zostaje Mikołaj Bogdanowicz. W kwietniu smutna wiadomość dla lokalnego samorządu. Umiera Paweł Kiszka, nauczyciel i radny w latach 2002-2006.

Na rynku niespotykany dotychczas Śmigus-Dyngus zapewnia Straż Pożarna, a Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna po raz pierwszy organizuje cieszący się sporą popularnością boockrossing.

Nasilają się przypadki podpalenia stogów, których sprawcy nigdy nie udaje się wykryć. W kwietniu swoją promocję ma wydany przez MGBP w Kruszwicy "Zamek Kruszwicki".

Wyraźna staję się kampania wyborcza na Prezydenta RP. Do Kruszwicy przybywa Adam Jarubas z PSL. W regionie obserwujemy i relacjonujemy sprawę związaną z możliwością zapadania się Inowrocławia.

 

Maj

W Chełmcach wybucha burza na tematy związane ze zmianami wokół Oddziału Przedszkolnego w tej miejscowości. W Brześciu dochodzi natomiast do ogromnego pożaru chlewni należącej do KOM-ROL Kobylniki. W jego wyniku ewakuowane jest 1500 zwierząt. Do Kruszwicy i Kobylnik dociera Klub Jagielloński. Na terenie Kujaw w jego pracę włączają się działacze Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego. Na Kujawach realizowany jest program Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu.

W wyniku wiejskich zebrań aż w siedmiu miejscowościach pożegnano dotychczasowych sołtysów. Z początkiem maja organizowany jest VIII Bieg Piastowski, którego zwycięzcą zostaje Bogdan Semynowyczz.

W Kruszwicy tradycyjnie zorganizowany zostaje strażacki Capstrzyk, a do naszego miasta przyjeżdża lokomotywa parowa z parowozowni w Wolsztynie. Kruszwicę odwiedza również kandydat PiS na urząd Prezydenta Andrzej Duda. Wita go ponad dwieście osób.

Pod koniec maja zorganizowany zostaje również wielki charytatywny maraton dla Sebastianka Sobczaka. Smutna wiadomość dla działaczy solidarności i samorządności w Kruszwicy. Umiera Krzysztof Kasztelan jeden z działaczy lokalnej solidarności i Komitetu Obywatelskiego.

 

Czerwiec

Sukces kruszwiczanina Marcina Kowalskiego. Wielkie zainteresowanie znajduje jego książka "Tabloid. Śmierć w tytule".

W samorządzie Burmistrz Kruszwicy otrzymuje całkowite absolutorium, a Przedszkole Samorządowe nr 1 ogłasza, że rozpoczyna poszukiwanie swojego imienia. W ZSP w Kruszwicy oficjalnie dyrektorem zostaje Halina Stajszczak. W czerwcu świętujemy 25 lat samorządu w Kruszwicy. Na uroczystej sesji zostają odznaczeni wszyscy, którzy angażowali się w ostatnim ćwierć wieku w samorządność miasta. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne wraz z Patriotyczną Kruszwicą organizuje konferencję naukową "Od solidarności do wolności" w której biorą udział Alfred Krysiak i Stefan Pastuszewski. Wydane zostaje również specjalne wydanie Informatora Kruszwickiego, które tworzy MojaKruszwica.pl.

Wybucha konflikt na Kolegiackiej między ostatnim szewcem Kruszwicy, a władzami miejskimi. Spór zostaje po kilku tygodniach zakończony. W kulturze dzieje się sporo. Wielkim wydarzeniem jest Astrofestiwal oraz Dni Kruszwicy i występ zespołu Big Cyc.

 

Lipiec

 

Kruszwica na Kujawskich Nowalijkach gości Kurta Schellera oraz Kabaret Zachodni Słuchajcie. Wielki sukces ma natomiast na swoim koncie Jerzy Kowalski. Kruszwiczanin zostaje mistrzem Uniwersjady w Gwangju w Korei Południowej.

Wraca temat obozu dla Niemców w Kruszwicy. Opierając się na faktach stronę polską broni nasz portal oraz Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne Kruszwicka Astrobaza przechodzi do konkursu Europa to my.

Urząd Miejski szuka kandydata na szefa Przedsiębiorstwa Komunalnego. Żaden z kandydatów nie otrzymuje jednak kredytu zaufania od miejskich władz toteż funkcję prezesa pełni nadal Agnieszka Chojnowska.

Wielki sukces inowrocławianina Rafała Domerackiego. Sportowiec pokonuje Gopło. Kruszwica ma okazję na nową ofertę turystyczną. Po Gople zaczyna kursować tramwaj wodny jednak po tygodniu zaprzestaje działalności. W Klubu Piłkarskim sytuacja krytyczna. KP Gopło grozi likwidacja, której zapobiega wybór nowego zarządu.

 

Sierpień

Wbrew obiegowej opinii kąpiel w Gople dozwolona. Pozytywną opinię wystawia Państwowy Inspektor Sanitarny. W całym kujawsko-pomorskim organizowany jest wielki Dzień Pszczół, którego lokalny wątek odbywa się również w nadgoplańskiej Rysiówce.

W sierpniu koncertujemy w Chełmcach z Krzysztofem Krawczykiem. Charyzmatyczny występ przerywa jednak po pewnym czasie potężna burza. Wiele dzieje się również podczas trwających tydzień Dni Kobylnik. Wielkie osiągnięcie przeżywają również Janowice. Wieniec mieszkańca wsi reprezentuje Powiat Inowrocławski podczas dożynek wojewódzkich. Tymczasem lokalne dożynki obchodzimy tym razem w Sukowach gdzie gwiazdą wieczoru jest zespół Vox.

W Rusinowie dochodzi do szeregu profanacji dawnego ewangelickiego cmentarza. Sprawcy pozostają niewykryci, a sprawa umorzona.

Sukcesem okazuje się również kolejne połączenie Nadgoplańskiej Komunikacji Autobusowej. Od sierpnia podróżować możemy do Krakowa i Zakopanego. Chełmce odwiedza Minister Teresa Piotrowska. Swoje 100-lecie obchodzą bowiem Ochotnicza Straż Pożarna w Chełmcach.

 

Wrzesień

 

Konflikty w Slawsku Wielkim. To przez nie nad rezygnacją z funkcji sołtysa zastanawia się Andrzej Kowalski. Ostatecznie spory zostają wygaszone. Spotkanie z Marcinem Kowalskim oraz Michałem Olszańskim w Gimnazjum nr 1.

Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń. Tym razem koncertuje zespół Nie-Toperz oraz bard Kleyff. Swoją wystawę ma kruszwicki fotograf Łukasz Jankowski -Wojtczak, który w kilka tygodni później opowiada o swojej twórczości w spotkaniu pod tytułem "Zapach Kobiety". Pokłosiem OLSP jest almanach "Z Kujawskiej Chaty".

Wielkim wydarzeniem jest również organizowany przez Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne i Patriotyczną Kruszwicę Marsz Patriotyczny do Łagiewnik. Bierze w nim udział blisko 200 osób.

Do bram Kruszwicy dochodzi kolejna kampania wyborcza. Mieszkańców odwiedzają politycy. Kruszwiczanie świętują natomiast sukces Artura Mikołajczewskiego, który zdobywa olimpijską kwalifikację.

 

Październik

W Polanowicach organizowana jest gra "Skarby Polanowic". Do Kruszwicy przybywa również Werner Schack, który wielokrotnie spotyka się z przedstawicielami Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego. Rozpoczęto starania o tablicę dla Henryka Makowskiego.

W Kobylnikach wybucha kłótnia o rachunki za ciepłą wodę. Do wsi przyjeżdża program Interwencja. Wielkim sukcesem zakończyła się Noc Świętych, podczas której upamiętniony został ksiądz Jerzy Popiełuszko.

W październiku rusza nowy serwis informacyjny Kurier Kruszwicki oraz dział Kruszwica na Portalu Kujawskim. Znamy wyniki wyborów parlamentarnych. Ostatecznie najwięcej głosów w Kruszwicy zdobywa Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej. Drugi w kolejności jest Tomasz Latos z Prawa i Sprawiedliwości.

 

Listopad

Kończy działalność kruszwicka gazeta Express Bydgoski z dodatkiem Kruszwica.W gminie szereg mniejszych inwestycji. W Rożniatach udaje się zbudować chodnik oraz przebudować drogę w Skotnikach. Kruszwicę na zaproszenie Gimnazjum nr 1 odwiedza Piotr Majewski.

Po wygranych przez PiS wyborach rozpoczynają się spekulacje dotyczące nazwiska wojewody, jednym z kandydatów jest Mikołaj Bogdanowicz, wiceburmistrz Kruszwicy. W Chełmcach strażacy mogą pochwalić się nowym wozem interwencyjnym.

Grudzień

Mikołaj Bogdanowicz zostaje wojewodą kujawsko-pomorskim. Zwalnia się w ten sposób stanowisko wiceburmistrza Kruszwicy. Sukcesem kończy się również akcja Szlachetnej Paczki. W działalność wolontariuszy włącza się szereg instytucji oraz wielu mieszkańców.

Z funkcją sekretarza żegna się Marek Stręk, związany z samorządem przez ostatnie ćwierć wieku. W Chełmcach tradycyjnie już upamiętnieni zostają Powstańcy Wielkopolscy. Rok swojej działalności z wynikiem 1,8 miliona wyświetleń odnotowuje  MojaKruszwica.pl. 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz