Ilona Dybicz: Największą nagrodą jest dla mnie radość dzieci, które dzięki astronomii spełniają swoje marzenia.

Ilona Dybicz nauczyciel w Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy, koordynator przyszkolnej astrobazy oraz radna Rady Miejskiej dała wywiad serwisowi Województwa Kujawsko-Pomorskiemu. Tematem rozmowy była kruszwicka astrobaza. 

 

 

 

W rozmowie padły informacje o tym jak powstał obiekt. 

-Pewnego wrześniowego poranka wielkim zaskoczeniem był dla mnie telefon (…) z Kuratorium Oświaty z informacją, że takie obserwatorium najprawdopodobniej przy naszym gimnazjum powstanie. Kruszwica to miejsce, w którym są osoby z pasję astronomiczną potrafiące przekazać tę pasję innym. Pracowałam wówczas z grupą dzieci odnoszących spektakularne sukcesy w konkursach astronomicznych i fizycznych. Aktualnie grupa ta liczy 75 laureatów i finalistów wojewódzkich konkursów z astronomii i fizyki- przypomniała Ilona Dybicz.

Radna opowiedziała również o tym jak wygląda obserwatorium i jakim sprzętem dysponuje.

-W naszej astrobazie zajęcia są bardzo zróżnicowane:  od kół astronomicznych poprzez wykłady, prelekcje i lekcje astronomii po  obserwacje, nocne i dzienne. Organizujemy zajęcia dla dzieci podczas wakacji letnich i ferii zimowych. Przyjmujemy także grupy przedszkolaków i uczniów i innych szkół, a nawet słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku-mówiła w wywiadzie.

W rozmowie z serwisem poruszono temat atrakcyjności astrobazy. Okazuje się, że może być ona jedną z  atrakcji dla odwiedzających Kruszwicę turystów.

-Nasza astrobaza w znaczący sposób przyczyniła się do popularyzacji astronomii w naszej gminie i pobudziła „świadomość astronomiczną”. Nasze obserwatorium jest wykorzystywane podczas zajęć dydaktycznych i obserwacji, na których spotykają się najmłodsi i seniorzy. Tu bierzemy udział w projektach międzynarodowych takich jak Globe at Naight czy Star Count (Wielkie Ogólnoświatowe Liczenie Gwiazd). Prowadzimy zajęcia  w ramach projektu „Kujawsko-Pomorskie regionem astronomicznym”. Dzieci uczestniczą w licznych konkursach i zdobywają najwyższe laury. Dzięki temu liczna grupa młodzieży z naszego gimnazjum mogła wyjechać na obóz astronomiczno-żeglarski do Chorwacji. W październiku bieżącego roku ośmioro uczniów naszej szkoły pojechało w nagrodę na wycieczkę edukacyjną do Niemiec i odwiedziło Europejskie Centrum Badań Kosmicznych ESOC, zobaczyli między innymi największy radioteleskop w Europie. Uczestniczymy w szkoleniach i konferencjach astronomicznych, ale także sami je organizujemy. Wielkim wydarzeniem astronomicznym w naszej gminie był IV Astro Festiwal, w którego organizację zaangażowało się czterdzieścioro wolontariuszy z naszego koła astronomicznego oraz miłośnicy astronomii. Zasłynęliśmy w całej Polsce kiedy zgłosiłam „Projekt astrobaza” do konkursu „Europa to my”. Mieliśmy okazję gościć [wówczas] Telewizję Polską, która nagrała reportaż o naszej działalności. To u nas rejestrowany był program „10 lat w Unii Europejskiej” oraz odcinki „Astroregionu”.

 

Całość: http://www.kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe-kontakt/wywiady-tygodnia/28802-astrobaza-spelnia-marzenia

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz