Dziś święto Trzech Króli.Katolicy obchodzą uroczystość Objawienia Pańskiego.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, znana jako święto Trzech Króli nawiązuje do wydarzeń sprzed dwóch  tysięcy lat. Wtedy to zgodnie z wiarą katolicką Trzej Królowie (Magowie) udali się ze wschodu by złożyć pokłon i dary  narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. 

 

Do żłóbka prowadziła władców Gwiazda Betlejemska. Co ciekawe nie byli oni jednej narodowości oraz wiary co niesie za za sobą głęboki przekaz o mocy Boga do jednoczenia wszystkich ludzi bez względu na wyznanie czy miejsce  zamieszkania.

Gwiazda odczytywana jest  natomiast jako "głęboki w treści  symbol życiowej drogi każdego człowieka podążającego za światłem wiary. W obrazie Mędrców cała ludzkość przebywa do Betlejem, aby  w Jezusie uznać obiecanego Mesjasza i złożyć Mu należny hołd".

Dary przyniesione przez królów również mają swoje symboliczne znaczenie. Złoto jest symbolem godności królewskiej, mirra wypełnienia proroctw i zapowiedzią śmierci, a kadzidło godności kapłańskiej. Kościół katolicki jest zgodny, że Święto Objawienia Pańskiego należy odczytywać w kategoriach symbolu

Święto Objawienia Pańskiego było obchodzone wcześniej niż Święta Bożego Narodzenia. Dziś wigilię  tego święta obchodzą grekokatolicy i staroobrzędowcy zgodnie z kalendarzem juliańskim. Według danych GUS przynależność do Kościoła prawosławnego zadeklarowało blisko 160 tysięcy osób. 

Urzędowe dane jednak różnią się od rzeczywistości. Hierarchowie Cerkwi szacują, że mają w Polsce nawet do 0,5 miliona wyznawców.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz