Cenne wskazówki na zimowe ferie

Inowrocławska policja przypomina o  wskazówkach dla dzieci młodzieży i rodziców na czas zimowych ferii. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy  może zakończyć się tragicznie.

 

Komenda Powiatowa Policji informuje o konieczności uczulenia dzieci na niebezpieczeństwo związane z zabawą na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Służby apelują aby sprawdzić czy w w razie potrzeby będą umiały wezwać pomocy. 

-Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie-przekazuje asp.sztab. Izabella Drobniecka. 

Informacje na temat niebezpieczeństwa związanego z wchodzeniem i poruszaniem się po zamarzniętym jeziorze przekazują kruszwiccy ratownicy:

-Wytrzymałość lodu zależy nie tylko od grubości. Biały i mętny lód zawierający pęcherzyki powietrza posiada znacznie mniejszą wytrzymałość. Należy bezwzględnie pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury (powietrza, lodu) spada również wytrzymałość lodu.  Zdjęcie (powyżej) przedstawia biały mętny lód oraz widoczne już szpilkowanie lodu, które jest bardzo niebezpieczne-informuje na swoim profilu Nadgoplańskie WOPR.

 

Aby uniknąć wypadków w trakcie czynnego wypoczynku na śniegu i lodzie, warto stosować kilka niezbędnych rad:

•    do zjeżdżania na nartach, sankach wybierajmy miejsca oddalone od ruchu samochodowego,

•    nie stójmy blisko zjeżdżających saneczkarzy,

•    unikajmy stania pod drzewami, okapami, dachami, na których zgromadził się śnieg oraz sople lodu w znacznej ilości,

•    zawsze informujmy (w domu, schronisku) dokąd i którędy idziemy oraz planowym czasie powrotu,

•    na wycieczki po górach, lodzie wybierajmy się w zaufanym towarzystwie biorąc ze sobą sprawne środki łączności i asekuracyjne,

 

•    nie ślizgajmy się na zamarzniętych rzekach i jeziorach, korzystajmy raczej z zorganizowanych lodowisk oraz innych form czynnego wypoczynku na lodzie.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz