Uważaj na to, kogo wpuszczasz do domu!

W jakich przypadkach do mieszkań przychodzi pracownik gazowni, wodociągów, energetyki czy spółdzielni, można dowiedzieć się z informatora przygotowanego przez inowrocławską Policję. Swoistego rodzaju prewencyjny poradnik powstał specjalnie po to, aby ostrzegać przed oszustami, którzy posługują się różnymi metodami, by okradać.

 

Powiatowa debata na temat bezpieczeństwa seniorów, która odbyła się we wrześniu, a którą zorganizowała inowrocławska Policja, zainicjowała do stworzenia prewencyjnego poradnika. Właśnie dzięki współpracy policjantów Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu z: Kujawską Spółdzielnią Mieszkaniową w Inowrocławiu, Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Inowrocławiu, Enea Operatorem Rejonu Dystrybucji Inowrocław, Polską Spółką Gazownictwa sp. z o.o. Rejon Dystrybucji Gazu w Inowrocławiu, udało się zebrać kompendium wiedzy i stworzyć specjalny informator. Będzie on niebawem również dostępny, między innymi w gablotach klatek schodowych bloków.

Warto poświęcić zaledwie kilka minut, by przeczytać o tym, w jakich sytuacjach do naszych mieszkań wybierają się pracownicy różnych instytucji i jaki jest cel tych wizyt. Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo szczególnie seniorów, którzy są niejako potencjalną grupą osób najczęściej narażonych na odwiedziny oszustów. Prócz wskazówek, informator zawiera numery telefonów instytucji,  pod które należy dzwonić, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości.

Pamiętajmy, oszuści mogą podszywać się pod różne osoby. Robią to po to, żeby pod byle pretekstem wejść do mieszkania i okraść właściciela. Można uniknąć takich przykrych sytuacji. Sprawdzaj dokładnie kogo wpuszczasz do mieszkania

 

Wejście do mieszkań pracowników niżej wymienionych instytucji następuje w określonych przypadkach: Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu wspólnie z niżej wymienionymi instytucjami opracowała informator prewencyjny. Podane są w nim okoliczności w przypadkach konieczności wejścia do mieszkań lokatorów - przedstawicieli i pracowników tych instytucji. Te działania profilaktyczne mają na celu ustrzec mieszkańców przed osobami, które podają się za pracowników firm,a w rzeczywistości są oszustami i złodziejami.

 

Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Inowrocławiu

•    w razie awarii np. wezwania Pogotowia Technicznego

•    odpowietrzania instalacji CO

•    odczytów wodomierzy

•    w innych uzasadnionych przypadkach po wcześniejszym ogłoszeniu na tablicy informacyjnej na klatce schodowej

Telefon: (52) 356 93 00

 

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.w Inowrocławiu

•    konieczność odczytu lub wymiany wodomierza

•    podejrzenie złej eksploatacji wodomierza lub kradzieży wody

•    na zgłoszenie mieszkańców o awarii przyłącza wodociągowego lub inny problem związany z dostawą wody (pogorszenie jakości lub spadek ciśnienia)

Telefon: (52) 357 40 71

 

Enea Operator Rejon Dystrybucji Inowrocław

•    reklamacji zgłoszonej przez odbiorcę, konieczność oplombowania urządzeń, wymiana licznika, gdy minie termin jego legalizacji, odczytywanie wskazania licznika, gdy znajduje się on w mieszkaniu,

•    niezapowiedziane kontrole, aby nie dopuścić do nielegalnego pobierania energii

•    odłączenia odbiorców zalegających z opłatami, po uregulowaniu należności dokonanie ponownego podłączenia

Telefon: (52) 357 50 81

 

Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.Rejon Dystrybucji Gazu w Inowrocławiu

•    wymiana legalizacyjna gazomierza i kontrole układów pomiarowych

•    uruchamianie instalacji wewnętrznych w budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych (nagazowanie instalacji wewnętrznych w mieszkaniach), kontrola kurków głównych i reduktorów

•    zdjęcie gazomierzy związane z: rozwiązaniem umowy, zdjęciem windykacyjnym

Telefon: (52) 356 58 21

Pracownicy powyższych instytucji udając się do mieszkańców posiadają legitymacje służbowe lub stosowne imienne upoważnienia. W razie wątpliwości należy dzwonić pod wymienione numery telefonów firm, aby sprawdzić wiarygodność pracowników i powód wizyt w mieszkaniach. Zawsze można skontaktować się z Policją pod numerem 997 i 112.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz