Podsumowano gminny konkurs literacki

 

Podczas uroczystych obchodów Dnia Patrona Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy zostały ogłoszone wyniki gminnego konkursu literackiego "Gmina Kruszwica-Moja Mała Ojczyzna". 

 

Konkurs odbył się w październiku po raz szesnasty. Prace konkursowe oceniało jury w składzie Magdalena Jagiełłowicz (przewodnicząca),  Grażyna Strzelczyk oraz Anna Talaska (członkowie). Tym razem dzieci podjęły się napisania sprawozdania z rajdu rowerowego szlakiem najciekawszych miejsc w gminie Kruszwicy. Nagrody laureatom wręczył Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak.

 

Laureaci XVI edycji gminnego konkursu literackiego:

I miejsce Katarzyna Ostrowska- Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Woli Wapowskiej

II miejsce Patrycja Marek- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego  w Kruszwicy

III miejsce Kinga Pilarska- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

Wyróżnienie Weronika Kopacz- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza  w Kruszwicy

Wyróżnienie Małgorzata Sroka- Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Rusinowie

 

 

 

Treść zwycięskiej pracy.

W zeszłym tygodniu, a dokładnie 15 września bieżącego roku wybraliśmy się na jednodniowy rajd rowerowy do legendarnej stolicy Polski –Kruszwicy.  W rajdzie brały udział klasy piąta i szósta Szkoły Podstawowej w Woli Wapowskiej. Na samym początku pani wychowawczyni przypomniała nam       o właściwym zachowaniu i zasadach bezpieczeństwa podczas zwiedzania.

Wyjechaliśmy o godzinie ósmej sprzed szkoły.  

Zwiedzanie Kruszwicy rozpoczęliśmy od kolegiaty św. Piotra i Pawła pochodzącej z XII wieku. Byliśmy pod wrażeniem tego niezwykłego miejsca, które zachowało prawie idealny, pierwotny kształt. Naszą uwagę przykuły szczególnie chrzcielnica i kropielnica oraz surowe piękno kolegiaty. Następnie udaliśmy się pod Mysią Wieżę, jedyną pozostałość po zamku zbudowanym przez króla Kazimierza Wielkiego około 1350 roku. Wysłuchaliśmy ciekawej legendy o tym, jak myszy zjadły Popiela i udaliśmy się na wieżę, aby podziwiać panoramę miasta, jezioro Gopło oraz pobliskie okolice. Później pojechaliśmy zwiedzać miasto wraz z rynkiem i zabytkowymi kamienicami. Nie zapomnieliśmy o kopułowym kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Zaciekawiły nas informacje na temat Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Najważniejsze ptaki, które występują na jeziorze Gopło to perkoz, łyska, gęś gęgawa – herbowy ptak NPT, a w księdze zagrożone wyginięciem znalazły się bielik wąsatka i bocian biały. 

Na samym końcu wycieczki mieliśmy przerwę na poczęstunek. Pani wychowawczyni opowiedziała nam, że Kruszwica znana jest z literatury i historii. W literaturze rozsławił ją Juliusz Słowacki w „Balladynie” i Józef Kraszewski w „Starej baśni”. 

Uznaliśmy, że była to wspaniała wycieczka. Była to bardzo dobra lekcja historii. Warto podziwiać piękno przyrody naszej małej Ojczyzny Kruszwicy. 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz