Justyna Grabowska: "Nikt im iść nie kazał" [Wypowiedź]

Podczas uroczystości upamiętniających wybuch Powstania Wielkopolskiego głos zabrała Justyna Grabowska sekretarz Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

 

Justyna Grabowska, sekretarz Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego

 

Sto lat temu  w 1915 roku Edward Słoński napisał słowa:

„A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć, 

wicher wiał im w oczy od rozstajnych dróg, niebo się nad nimi zaczynało chmurzyć,

 pod deszczową chmurą w polu krakał kruk.

Nikt im iść nie kazał...poszli — bo tak chcieli,

bo takie dziedzictwo wziął po dziadku wnuk...

Nikt nie pytał o nic, a wszyscy wiedzieli,

za co idą walczyć, komu płacić dług.” - 

Dnia 11 listopada 1918 roku podpisano traktat kończący I wojnę światową. Nie przyniósł on jednak wyzwolenia Wielkopolski i Kujaw. O granice przyszło Polakom walczyć.  Nikt im iść nie kazał, a jednak poszli. Poszli, choć wiedzieli, że mogą zginąć, poszli bo mieli dość zniewolenia, upodlenia, poniżania przez niemieckiego zaborcę. Poszli walczyć o wolność swej ziemi, swojej Ojczyzny, o swoją godność. 

Poszli. Spłacili dług. Nam pozostawili zadanie: zachować pamięć o ich czynach, pamięć o tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.  Dlatego dziś stajemy tutaj, by pomodlić się za tych co o wolność walczyli Ojczyzny. 

Nikt nam tu przyjść nie kazał.  Przyszliśmy, bo chcieliśmy.  Bo takie dziedzictwo przekazali nam ojcowie. Przyszliśmy bo w ten sposób możemy im spłacić dług.  Wasza obecność świadczy o tym, że pamięć o naszej przeszłości jest wciąż żywa.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz