Dzisiaj wspominamy św. Szczepana. Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia

Dzisiaj drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Katolicy wspominają świętego Szczepana, pierwszego męczennika Kościoła katolickiego.

 

 

 

 

Św. Szczepan był jednym z diakonów wybranych przez apostołów.  Ich zadaniem była pomoc apostołom w prowadzeniu pracy charytatywnej.  Z pochodzenia Żyd  był również zwierzchnikiem grupy nazywanej hellenistami. Odciął wówczas chrystianizm od kultu jerozolimskiego co sprzyjało jemu rozpowszechnianiu. 

Pierwszy męczennik za wiarę, w swoich zadaniach miał głównie posługę ubogim choć oddawał się również głoszeniu ewangelii. Oskarżony przez Sanhedryn o bluźnierstwo przeciw prawu Izraela został skazany na śmierć.Zginął ok. 36 roku ukamienowany przez miejscową społeczność żydowską w Jerozolimie.

Św. Szczepan pragnął zreformować judaizm poprzez  powrót do jego korzeni (z wyjątkiem przykazań dotyczących świątyni i kultu ofiarnego).  Występuje w Dziejach Apostolskich jako pierwszy z siedmiu diakonów pomagających apostołom Jezusa Chrystusa, obok Prochora, Filipa, Nikanora, Tymona, Parmenasa i Mikołaja prozelity. 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz