Będą kary dla rzucających petardami. Legalnie odpalać można je dopiero w Sylwestra i Nowy Rok.

W mieście znów rzucają petardami choć legalnie odpalać je można dopiero w Sylwestra i Nowy Rok. 

 

 

 

 

Do służb porządkowych docierają informacje dotyczące nielegalnie odpalanych petard. Wielu  z  mieszkańców nie zdaje sobie sprawy, że łamie prawo i naraża się na mandat w wysokości 500 zł.

Poparzenia oraz ciężkie urazy dłoni, nóg czy twarzy to jedne z przykładów bezmyślnego odpalania petard.Fajerwerki jako produkty pirotechniczne powinny być traktowane ze szczególną ostrożnością . Powinny choć wcale nie są co pokazują badania oraz statystyki związane z wypadkami w Sylwestra i Nowy Rok.

Oprócz zachowania szczególnej ostrożności należy pamiętać, że strzelanie z petard poza wyznaczonymi  do tego dniami (31 grudnia oraz 1 stycznia) jest wykroczeniem wynikającym z ar.t 51 kodeksu wykroczeń (zakłócanie porządku publicznego lub spoczynku nocnego).  

W Kruszwicy mimo, że do Sylwestra jeszcze dwa dni w całym mieście zdarza się słyszeć  eksplodujące petardy. W takiej sytuacji można udać się o interwencję do policji. Możliwe jest również zwrócenie się do sądu powszechnego z cywilnym powództwem wobec osoby, która prawo to złamała. 

Strzelanie petardami jest również szkodliwe dla zwierząt. Art. 6 pkt 9 z ustawy o ochronie zwierząt mówi, że zabrania się znęcania nad  zwierzętami i świadomego dopuszczania się zadawania bólu lub cierpień.

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz