W Rożniatach pamiętano o zamordowanych Polakach

Samochodami, rowerami oraz na pieszo  do miejsca pamięci w Rożniatach dotarli uczestnicy niedzielnej uroczystości. Na miejscu upamiętniono ofiary niemieckiej zbrodni z 1939 roku.

 

W październiku i listopadzie żołnierze i Selbstschutz rozstrzelali w Rożniatach  Polaków przywiezionych z inowrocławskiego  więzienia. Wśród  zamordowanych był Edward Jan Sowiński (ur. 1906), kierownik  Szkoły  Panny Maryi w Inowrocławiu, Antoni Posadzy, sołtys wsi  Sławsk Wielki i jego zastępca  (podsołtys) Stanisław Mila (ur. 1894), ks. Kazimierz Tyczka (ur. 1908 r.), którego aresztowano  gdy pełnił posługę sakramentu pojednania w kościele  pw. Zwiastowania NMP, ks. Józef Bykowski.  Łącznie w miejscu pamięci rozstrzelano 41 osób choć jak podają świadkowie  nie wszystkie ofiary tamtych wydarzeń zostały upamiętnione.

-76 lat temu w tym miejscu nasi rodacy zostali zamordowani. Zamordowani za to, że byli Polakami-mówił w niedzielę radny Andrzej Michalak- Jeśli nie będziemy się spotykać, jeśli nie będziemy pamiętać tego co się tu wydarzyło to pamięć o tym wszystkim zginie-dodał podczas uroczystości samorządowiec.

{youtube}v=V9lGlQXq1aE&feature=youtu.be{/youtube}

Wspólną modlitwę poprowadził mieszkaniec Sławska Wielkiego Antoni Milla. Prywatnie syn zamordowanego przez Niemców w lasku rożniackim Stanisława Milli. 

{youtube}v=wVYUpO6Dwag&feature=youtu.be{/youtube}

-Mamy za sobą trudny czas. Nie tak dawno odbyliśmy Marsz Patriotyczny do Łagiewnik by tam również wspominać ofiary niemieckiej zbrodni z września 1939 roku- zaznaczyła Magdalena Jagiełłowicz reprezentująca podczas uroczystości Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne.

Uroczystość zorganizowała Rada Sołecka oraz świetlica w Kobylnikach. Wartę honorową przy miejscu stracenia pełnili uczniowie mundurowego LO w Kruszwicy wraz z opiekunem Justyną Dębską.

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz