Zobacz jak Przedszkole Samorządowe świętowało Europejskie Dni Dziedzictwa

Przedszkole Samorządowe nr 3 im. Ewy Lewańskiej jako jedyna instytucja włączyła się w obchody Europejskich Dni  Dziedzictwa. Mieszkańcy mieli okazję zwiedzić galerię kruszwickiej malarki.          

 

 

 

Znajdujący się w placówce pokój Ewy Lewańskiej oraz izba kujawska była dostępna dla każdego mieszkańca Kruszwicy. W sali multimedialnej udostępniono prezentację pt. "Na kujawską nutę" w wykonaniu przedszkolaków w strojach kujawskich, a w głównym holu  zwiedzający mieli okazję zobaczyć wykonaną przez nich wystawę malarską na temat obrazów Ewy Lewańskiej.

-Dziękuję wszystkim za aktywne włączenie się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa na  terenie naszego miasta: nauczycielom za poświęcony czas  i zaangażowanie a zwiedzającym, za zainteresowanie kruszwicką malarką, patronką naszego przedszkola - Ewą Lewańską. Dzięki tej  inicjatywie placówka nasza pozyskała kolejny obraz Ewy Lewańskiej, który znalazł jeden z mieszkańców  Poznania w kontenerze. Sprawdzając  na stronach internetowych, kim była podpisana na znalezionym obrazie Ewa Lewańska, trafił na informację o Galerii Jej obrazów w naszym przedszkolu.  Obraz przedstawia Mysią Wieżę  i obecnie wisi w przedszkolnej galerii- mówi  Ewa Urbanek dyrektor placówki.

Europejskie Dni dziedzictwa to największy projekt europejski  w dziedzinie kultury, realizowany od 1991 roku we wszystkich krajach naszego kontynentu. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa, prowadzenie dialogu międzypokoleniowego i identyfikacji społecznej z lokalnym dziedzictwem. W tym roku EDD przebiegały pod hasłem „Dziedzictwo utracone” i odbywały się w kolejne wrześniowe weekendy w poszczególnych, zgłoszonych miastach. Przebiegały one pod patronatem Marszałka naszego województwa. Koordynatorem było Kujawsko- Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Na terenie naszego województwa , w ramach EDD odbyło się blisko 40 innych wydarzeń: prezentacji, konferencji, festynów, odczytów i innych ofert kulturalnych.

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz