Oddamy hołd ofiarom tragicznych wydarzeń łagiewnickich

Na 25 września Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne oraz Patriotyczna Kruszwica wraz z kruszwickimi parafiami św. Piotra i Pawła oraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus  zaplanowała I Marsz Patriotyczny. Jego celem jest upamiętnienie ofiar tragicznych wydarzeń z 1939 roku. 

 

Wraz z okupacją niemiecką, na Ziemi Piastowskiej, wprowadzono ciężkie dla ludności cywilnej restrykcje. Zgodnie z polityką Hitlera powszechnym stało się m.in. stosowanie tzw. "aresztu ochronnego" (Schutzhaft)- aresztowań i prześladowań ,które w licznych przypadkach kończyły się śmiercią Polaków.

Rejestr zbrodni hitlerowskich w Kruszwicy i okolicy jest dość długi. Wśród nich wyróżniają się dwie zbiorowe mogiły z września i października 1939 roku. W lasku rożniackim zamordowano i zagrzebano 42 Polaków. W Łagiewnikach dokonano natomiast zbrodni na 36 obywatelach polskich, w tym mieszkańcach Kruszwicy,  Inowrocławia, a także okolicznych miejscowości takich jak Lachmirowice.

Tragedia na łagiewnickich polach ma swoją opowieść. Jak podaje Maksymilian Łangowski, 24 września żołnierze niemieccy dokonali egzekucji na 36 ledwo żywych i zmaltretowanych mężczyznach.  W obecności burmistrza niemieckiego Wiktora Ortwiga, braci Milbrantów, Krugera, Kohsyka, Scheidera, Schacka i innych odczytano wyrok skazujący Polaków na śmierć. Świadkowie tamtych wydarzeń, grabarze rozpoznali m.in. Jaworskiego i Grojnowskiego z Kruszwicy oraz Soińskiego z Lachmirowic.

25 września z tzw. Starego Rynku ruszą delegacje szkół i instytucji, które pokonają  drogę do pomnika w Łagiewnikach. Na miejscu zorganizowana zostanie msza św. polowa oraz wspólna modlitwa za dusze zamordowanych. 

Patronat nad wydarzeniem pełni www.mojakruszwica.pl, Portal Kujawski oraz strona internetowa Okolice Kruszwicy. 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz