Bezpłatna badania na Rybackiej

Kruszwica przystąpiła do realizacji Programu Wykrywania Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Bezpłatna badania z tej okazji odbędą się pod koniec września.

 

 Program realizowany jest przez Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu we współpracy z samorządami terytorialnymi.

Celem programu jest zwiększenie wykrywalności bezobjawowych zakażeń WZW oraz zwiększenie świadomości w zakresie zapobiegania zakażeniom WZW B i C. W ramach Programu wykonane będą badania diagnostyczne krwi (w kierunku HBsAg i na obecność przeciwciał anty-HCV) wraz z wypełnieniem kwestionariusza uczestnika programu. 

W Polsce kontakt z wirusem HCV miało nie więcej niż 350 tys. osób, a choroba rozwinęła się obecnie u ok. 230 tys. Dziewięć na dziesięć nosicieli nie jest świadomych zakażenia i może przekazywać wirusa kolejnym osobom. Na WZW typu C nie ma szczepionki, natomiast zakażenie można skutecznie leczyć o ile zostanie wcześnie wykryte. Zakażenia w 80 procentach przypadków przechodzą w postać przewlekłą, która bardzo często nie jest rozpoznawana ze względu na mało charakterystyczne objawy: osłabienie, rozdrażnienie, zaburzenia pokarmowe, objawy grypopodobne. Wirusem można zarazić się m.in. w placówkach ochrony zdrowia, podczas wizyty u kosmetyczki, przy wykonywaniu tatuażu czy przekłuwaniu części ciała.

W badaniach w ramach programu wykrywania zakażeń WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim mogą wziąć udział mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, u których wcześniej nie stwierdzono WZW.

W tym roku do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się 27 samorządów lokalnych. Ich zadaniem jest prowadzenie kampanii medialnej, naboru uczestników programu i pokrycie połowy kosztów przeprowadzenia badań diagnostycznych dla mieszkańców gminy. W badaniach mogą wziąć udział nie tylko mieszkańcy z terenu gmin i powiatów uczestniczących w programie, ale również pacjenci z całego województwa – w sumie 7,2 tysiąca osób. Budżet programu to ponad 300 tysięcy złotych.

 

Bezpłatne badanie w Gminie Kruszwica odbędą się 25 września br. od godz. 11.00 do 16.00 w budynku przy ul. Rybackiej 20 w Kruszwicy w gabinecie pielęgniarek środowiskowych (I piętro)

 

Na badania można zapisywać się telefonicznie pod numerem telefonu 52 3515411.

 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz