W Morgach rośnie Barszcz Sosnowskiego

 

Lato trwa w najlepsze dlatego zagrożenie  Barszczem Sosnowskiego jest nadal aktualne.

 

Barszcz Sosnowskiego znany jest od blisko pół wieku.Sprowadzony z Kaukazu do lat 70 XX wieku  był hodowany w krajach bloku wschodniego jako rođlina pastewna. Po pewnym czasie z powodu problemów z uprawą i zbiorem upraw (roślina powodowała zagrożenie dla życia i zdrowia) posadzone rośliny były porzucane. 

Głównym zagrożeniem ze strony rośliny jest jej toksyczność.  Zawarte w wodnistym soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych furanokumaryny stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. 

Związki te w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, w szczególności ultrafioletowego, powodują oparzenia (fotodermatozę) II i III stopnia. 

Tym razem Barszcz Sosnowskiego odkryto w miejscowości Morgi w dość sporej ilości. Jak udało się nam dowiedzieć mieszkaniec tej miejscowości sprawę przekaże tamtejszemu sołtysowi aby powiadomił Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa. 

To kolejne zgłoszenie w sprawie Barszczu Sosnowskiego.  Wcześniej internauci wskazywali ulicę Wiosenną i miejscowość Szarlej gdzie roślina miała rosnąć. W obu przypadkach mylili się  o czym poinformowała Urząd w Kruszwicy Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz