W Kawiarni pod Malwami wystąpi Dorota Ryst

Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń już za tydzień. Jednym z punktów programu będzie wieczór autorski Doroty Ryst.

 

Dorota Ryst jest absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszka w Warszawie. Od roku 1996 bierze czynny udział w życiu literackim. Od 1997 zdobywa nagrody w ogólnopolskich konkursach poetyckich (w sumie blisko 100 nagród i wyróżnień). Wydała 5 autorskich tomików poezji – „Odmiana przez przypadki” (1999), „widoczki. wiersze bezwstydne” (2005) i „czasunek” (2009), „Punkty przecięcia” (2011) i „Część planu” (2014).

Jej twórczość była publikowana w licznych almanachach, antologiach i czasopismach literackich. Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Salon Literacki zajmującego się popularyzacją i promocją polskiej poezji, w stowarzyszeniu pełni obecnie funkcję zastępcy prezesa. Prowadzi warsztaty poetyckie dla dorosłych i młodzieży oraz lekcje poetyckie w szkołach w różnych miastach. Często występuje na spotkaniach autorskich, a także organizuje i prowadzi wieczory innych autorów (m.in. w ramach trwającego od marca 2012 r. cyklu Praski Slalom Poetycki).

Jest jednym z pomysłodawców i organizatorów (wraz ze Sławomirem Płatkiem) Warsztatów Poetyckich „Pomost”, których odbyło się już siedem edycji (pierwsza w 2009 r.) w gminie Miastko, a które zwieńczone zostały tomikami po warsztatowym i spotkaniami, które je promowały.                W kolejnych latach planowane są następne edycje (a także stopnie) warsztatów. 

Od 2002 roku bierze udział w pracach jury ogólnopolskich konkursów literackich i licznych turniejów jednego wiersza, zarówno o zasięgu lokalnym jak i ogólnopolskim. Jest redaktorem  6 almanachów „Praska Przystań Słowa”, 7 almanachów „Pomost”,  „Praskiego Almanachu Literackiego” oraz 10 autorskich tomików z  Serii Wydawniczej Salonu Literackiego. Od września 2010 jest  redaktorem naczelnym portalu „Salon Literacki”. Obecnie kończy  pracę nad unikatowym „Przewodnikiem Literackim po Warszawie i Mazowszu” (projekt ten został wyróżniony w konkursie Mazowiecka Akademia Książki), w planach ma podobne publikacje dotyczące innych regionów kraju.

Wieczór autorski odbędzie się  4 września o godzinie 18:00 w Kawiarni pod Malwami w Kruszwicy.

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz