Policja apeluje ! Nad wodą postępuj bezpiecznie i odpowiedzialnie !

Przed nami kolejna fala upałów.  Sprzyjają one wyjazdom nad wodę, gdzie wszyscy szukamy wytchnienia i relaksu. Trzeba pamiętać bezwzględnie o tym, żeby do kąpieli wybierać wyłącznie miejsca strzeżone. Policjanci, Strażacy, WOPR i Straż Rybacka kontrolują akweny i tereny przywodne, jednocześnie ostrzegając, by lekkomyślność nie przerodziła się w tragedię. 

 

Kontrole kąpielisk i działania profilaktyczne prowadzone przez służby na wodach nie pomogą, jeśli każdy z nas nie będzie przestrzegał zasad wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy, woda jest zdradliwa. Przekonał się o tym nie jeden znakomity pływak, który pozwolił sobie na brawurę. Wybierając się nad wodę, do kąpieli  wybierajmy wyłącznie miejsca strzeżone. Absolutnie nie wchodźmy do wody, której nie znamy. Szczególnie groźne są wyrobiska pożwirowe, gdzie dno „jest ruchome” i często zmienia swoje położenie. W takich miejscach co roku tonie wiele osób. Wystarczy przecież tak niewiele, rozsądek. Trzeba też pamiętać o właściwym przygotowaniu sprzętu pływającego. Musi on być dokładnie sprawdzony, a osoby które zamierzają na nim pływać wyposażone w kapoki. Trzeźwa głowa, rozsądek i odpowiedzialne zachowanie sprawi, że wypoczynek będzie udany. 

 

Policjanci, szczególnie w tym okresie, podczas spotkań z mieszkańcami prowadzą działania edukacyjne i wręczają dzieciom książeczki pn. "Nad wodą". Zostały one sfinansowane przez Starostwo Powiatowe, które bardzo aktywnie włącza się w działania prewencyjne prowadzone przez Policję. Publikacja pozwala zapoznać się z zasadami wypoczynku nad wodą, ale też zawiera ważne dla człowieka przepisy i znaki.

 

Poniżej elementarz zasad bezpiecznej kąpieli: 

1. Powinniśmy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych. 

2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. 

3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki do pływania.

4. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu jakiegokolwiek alkoholu.

5. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. 

6. Skoki "na główkę" mogą odbywać się tylko na basenach. Skoki do wody,

nawet znanej, z dużej wysokości są niebezpieczne - grożą urazem głowy lub kręgosłupa. Gdy dno i głębokość są nieznane jest to czyste samobójstwo. Pamiętajmy, że dno naturalnego zbiornika może się szybko zmieniać. 

7. Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

8. Gdy korzystamy ze sprzętu pływającego (rowery wodne, kajaki, łódki) zakładajmy zawsze kapok, nawet gdy mamy kartę pływacką. Kapok daje nam

gwarancję utrzymania się na wodzie jeśli wypadniemy z łodzi. 

9.Nie przeceniajmy swoich sił i umiejętności. Podczas kąpieli zawsze stawiajmy na pierwszym miejscu zdrowy rozsądek i poczucie odpowiedzialności za siebie i innych. 

10. Niosąc pomoc innym trzeba myśleć również o własnym bezpieczeństwie.

 

 

asp. sztab. Izabella Drobniecka 

 

Oficer Prasowy KPP Inowrocław 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz