Dzisiaj święto pszczół. O owadach pamiętali również kruszwiczanie

Dzisiaj w 50 placówkach przyrodniczych na terenie całej Polski odbył się Wielki Dzień Pszczół. Chętnych do obchodzenia tego święta nie brakowało również w Kujawsko-Pomorskim

 

Pszczoły docenili również kruszwiczanie, którzy dzięki Nadgoplańskiemu Parkowi Tysiąclecia spędzili sobotni dzień na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej “Rysiówka”  znajdującej się na Półwyspie Potrzymiech.

Rolę pszczół i ich znaczenie przybliżył pszczelarz Radosław Stolarski, który pożytecznymi owadami zajmuje się wraz z żoną od wielu lat.  Jedną z ciekawostek poruszanych podczas prelekcji był fakt umieszczania pszczół w przestrzeniach miejskich. Tak dzieje się między innymi W Europie Zachodniej. Okazuje się, że ekspansja człowieka to nie jedyny problem, który na swojej drodze spotykają pszczoły. Wiele z nich pada wskutek chorób takich jak warroza. Struktura rodziny owadów należąca do dotkniętego tego typu epidemią ula potrafi zostać całkowicie zniszczona. 

{youtube}v=wBbIsYG3SSM{/youtube}

Na goszczących w Rysiówce kruszwiczan czekał poczęstunek oraz przygotowane w ramach akcji gadżety promujące znaczenie owadów w przyrodzie. Głównymi organizatorami Wielkiego Dnia Pszczół w Kujawsko-Pomorskim  są Zakłady Tłuszczowe "Kruszwica" S.A.  Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest Fundacja Nasza Ziemia. Na terenie Gminy Kruszwica rolę organizatora pełnił Nadgoplański Park Tysiąclecia.

GALERIA:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.895389827163811.1073741914.108597409176394&type=3

 

Jutro materiał video z prelekcji Radosława Stolarskiego. 

 

 

 

.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz