Dni Kobylnik w oparciu o tradycję i folklor [VIDEO+ZDJĘCIA]

Kolejna impreza z okazji Dnia Kobylnik za nami. Tym razem pod miejscowym pałacem nie zabrakło folkloru i tradycyjnie wykonywanych utworów ludowych. 

 

Gośćmi tegorocznych Dni Kobylnik był Nadgoplański Zespół Folklorystyczny pod kierownictwem  Zenona Czajkowskiego oraz zespół "Kruszynioki" z Kruszyna pod Włocławkiem.

{youtube}v=cztEx1mLyKI{/youtube}

NZF powstał dzięki inicjatywie  Genowefy Pindel, zadebiutował w 1987  roku podczas niesienia obrazu Matki Boskiej. Zespołem kieruje od 25 lat Zenon Czajkowski,  który gra na bębenku.

{youtube}v=3KsXNzlVUv8{/youtube}

Od 1985 r. do chwili obecnej corocznie zespół urządza tradycyjny obchód "kozy" po  ulicach Kruszwicy, uświetnia ważne uroczystości naszej gminy. Występuje na wielu festiwalach, koncertach, przeglądach kapel  ludowych i konkursach na terenie całego kraju, zdobywając  zaszczytne miejsca i wyróżnienia. 

{youtube}v=V0sFJcQc4pI{/youtube}

Jest wysoko oceniany za autentyczność, opracowanie artystyczne i stylizacje, bogaty repertuar pieśni kujawskich oraz zestaw strojów do prezentowanych obrzędów. Zespół składa się ze śpiewaczy  i kapeli. W ciągu 35 lat wystąpił ponad 500 razy. 

{youtube}v=4XGFg3V1-ec{/youtube}

Obecnie zespół posiada dwa programy kilkunastu piosenek folklorystycznych. 

 

GALERIA ZDJĘCIA: http://bitly.pl/779884

 

Zespół folklorystyczny "Kruszynioki" spotkać można na wielu prestiżowych festynach i imprezach. Występuje zarówno w regionie Kujaw jak i na imprezach krajowych. Początkowo nosił nazwę "Kruszynianki". Nazwę zespołu zmieniono w 1987 gdy dołączyli do niego mężczyźni.

{youtube}v=btBvJrJ643M{/youtube}

W swoim repertuarze Kruszynioki mają pieśni i tańce kujawskie oraz inne utwory ludowe z różnych regionów.  Szczególnie cenne są widowiska obrzędów ludowych prezentowanych przez zespół: ,,Wesele na Kujawach”, ,,Kiszenie kapusty”,  ,,Dyngus w Kruszynie”, ,,Koza czyli Podkoziołek w Kruszynie”. Zespół ma sporo osiągnięć, nagród i wyróżnień , a także co najważniejsze otrzymuje wiele prestiżowych zaproszeń np. na udział w Dożynkach Prezydenckich w Spale w 2004 roku,  dożynkach na Jasnej Górze, w wystawie Stołów Wigilijnych w Galerii Porczyńskich w Warszawie czy wystawie Stołów Wielkanocnych  w Wilanowie z udziałem Prymasa Józefa Glempa. 

{youtube}v=BDTTwMBOHv4{/youtube}

Skoro folklor to nie mogło zabraknąć również tradycyjnego chleba ze smalcem oraz ciasta drożdżowego upieczonego przez lokalny Klub Seniora.

{youtube}v=cTrPu7KdFyo{/youtube}

 

Dni Kobylnik zakończą się w sobotę. Jutro obędzie się piknik na strzelnicy, a swoją wystawę mają zaprezentować  pracownicy Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz