Cmentarz ewangelicki po kolejnych pracach stowarzyszenia historycznego

 Członkowie Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego pracowali na cmentarzu w Rusinowie. O pochowanych tam osobach wyznania ewangelickiego wielu mieszkańców przestaje już pamiętać. 

 

Zaniedbany cmentarz znalazł się w kręgu zainteresowania stowarzyszenia prawie rok temu. Pod koniec listopada zostały przeprowadzone pierwsze prace porządkowe podczas, których udało się podnieść dwa pomniki zmarłych ewangelików. 

W planach jest aby tego typu miejsca pochówku były widoczne.Dziś bowiem znajdują się całkowicie pod ziemią. Według nieoficjalnych  informacji  pochowanych na tym obszarze może być nawet do czterdzieści osób.

-Krzepiące jest to, że niektórzy mieszkańcy Kruszwicy posiadają fotografie tego miejsca. Na tą chwilę wiemy gdzie mniej więcej znajdują się pozostałe groby. Do 2009 zachowało się ich aż 15 - mówi Bartłomiej Grabowski z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego. 

Problem cmentarza w Rusinowie polega na ciągłej degradacji miejsca. Na  ewangelickie groby podrzucane są różnego rodzaju odpady. W pomnikach widać ślady działalności cmentarnych szabrowników.

W najbliższym czasie u wejścia na cmentarz stowarzyszenie zamontuje tablicę upamiętniającą pochowanych.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz