„Odkrywamy planety”

Ruszył projekt  „Odkrywamy planety - zajęcia z kompetencji kluczowych”  prowadzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

 

W innowacyjnych zajęciach bierze udział 300 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z regionu. Do projektu tego przystąpili uczniowie Gimnazjum nr 1  w Kruszwicy pod opieką mgr Ilony Dybicz. Najbardziej aktywni wyjadą w przyszłym roku do Darmstadt w Niemczech, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych (European Space Operations Centre – ESOC). Tam uczniowie będą

Projekt ten polega na organizacji zajęć dodatkowych z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyka, fizyka, astronomia) i naukowo-technicznych (informatyka, optyka). Zajęcia te realizowane są na podstawie czterech specjalistycznych programów obserwacyjnych, takich jak: Zjawiska Zakryciowe, Stacje Bolidowe, Astrometria i Fotometria oraz Aktywność Słońca. 

Elementem dodatkowym wszystkich czterech programów są lekcje i testy na internetowej platformie e-learningowej.

Uczniowie kruszwickiego Kopernika stworzyli Astroteam, który zmierzy się z fotometrią i astrometrią. Działania te polegają na wyznaczeniu położenia i jasności gwiazd. Posłużą im do tego obrazy nieba utrwalone na zdjęciach wykonanych w trakcie zajęć w Astrobazach. Użycie w tym celu wysokiej klasy kamer CCD przymocowanych do teleskopów Meade 14/200, daje szansę sięgnąć w odległe i trudno dostępne rejony nieba. Natomiast systematyczne obserwacje gwarantują poznanie wielu typów gwiazd zmieniających jasność - od gwiazd zaćmieniowych, pulsujących do gwiazd wybuchowych. Obserwacje najciekawszych pól gwiazdowych wpływają znacząco na sposób myślenia o nocnym niebie, które tylko pozornie jest spokojne i niezmienne. Analiza barw składowych światła gwiazd, możliwa dzięki nowoczesnym filtrom LRGB Badeera, dodatkowo ułatwi poznanie fizycznej natury obserwowanych obiektów, podpowiadając istnienie całej gamy astrofizycznych procesów.

koordynator astrobazy Ilona Dybicz

 

Galeria: https://www.facebook.com/media/set/set=a.851839334852194.1073741844.108597409176394&type=1

 

 

 

Share on Google Plus

About Kruszwiczanin

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz