Informator Kruszwicki o odpowiedzialności obywatelskiej

Za kilka dni wybory prezydenckie. Na ogół obywatele wiedzą już komu przyznają swój głos. Pozostali zgodnie z panującym zwyczajem do urn nie pójdą i nie skorzystają  z możliwości wpływania na rzeczywistość w Polsce. Dlaczego mimo wszystko powinni oni odwiedzić urnę wyborczą?

 

20 lat temu pojęcie odpowiedzialności obywatelskiej zdefiniował na swoich łamach Informator Kruszwicki. Fragment ówczesnego artykułu prezentujemy poniżej. Tekst jest nadal aktualny mimo, że został opublikowany ponad 20 lat temu.

 

Odpowiedzialność

Co znaczy to słowo? Należy je wyjaśnić przede wszystkim w sferze moralnej. Jest to więc obowiązek podjęcia lub zaniechania określonych działań. Niespełnienie tego obowiązku wywołuje u człowieka wrażliwego wyrzuty sumienia, niesmak, wstyd. W związku ze zbliżającymi się wyborami musimy zdać sobie sprawę z odpowiedzialności nas wszystkich- zarówno wyborców jak i wybieranych.

Swoje poczucie odpowiedzialności powinniśmy wykazać, zgłaszając właściwych kandydatów do Rady Gminy oraz wybierając 27 maja tych, którzy według nas mają największe szanse być dobrymi gospodarzami naszego terenu.

Odpowiedzialni muszą być też przyszli radni. Dlaczego? Gmina działa w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Jeśli dojdzie do niegospodarności czy nadużyć (były takie zarzuty wobec obecnych władz!), to odpowiedzialność spadnie na organa gminy i na nas mieszkańców.

I my poniesiemy negatywne skutki tego, gdyż nasze potrzeby będą gorzej zaspokajane.

Jeśli uczciwość i rzetelność w podejściu do naszych wspólnych spraw będą większe, to będzie się nam żyło lepiej.

Wybierzmy ludzi odpowiedzialnych!

Informator Kruszwicki, nr 7, 8 maja 1990

Share on Google Plus

About Kruszwiczanin

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz