Łukasz Religa: "Stajemy się gospodarczo krajem neokolonialnym"

Łukasz Religa, redaktor naczelny Portalu Kujawskiego w dłuższej wypowiedzi zabrał głos w sprawie kondycji polskiej gospodarki. Jego zdaniem Polska przypomina kraj neokolonialny, rynek zbytu dla Europy Zachodniej. Nie zgadza się również z głównym przekazem medialnym dotyczącym odbywających się protestów rolniczych.

 

 

"(....) Zbliża się moment, gdy ziemię w Polsce będą mogli nabywać obcokrajowcy, patrząc jednak na zamożność polskich gospodarzy, to można mieć poważną obawę, że z dużo bogatszymi sąsiadami z zachodu nie mają oni szans na uczciwą rywalizację gospodarczą. Sprawa ta jest trudna, gdyż wymagałaby zmiany umowy akcesyjnej z Unią Europejską. Patrząc jednak szerzej nie jest to niemożliwe, gdyż podobnie wygląda sytuacja prawie całej Europy Środkowej.

Gdyby rządy podjęły z tego regionu kontynentu współpracę, to można by coś wspólnie wywalczyć.   Rzecz, która wydaje się jednak jeszcze bardziej absurdalna, gdyby spojrzeć z perspektywy sprzed epoki, to problemy polskich rolników ze sprzedażą mięsa, w sytuacji, gdy jemy głównie mięso importowane z zachodu. Pozwoliło na to wejście duńskiego kapitału w polskie przetwórnie oraz dynamiczny rozwój zagranicznych dyskontów handlowych, nad czym kompletnie Polska nie panuje. Na dodatek okazuje się, że wykorzystując dziurawe polskie prawo, płacą one niższe podatki niż przedstawiciele polskiego handlu (m.in. poprzez obniżanie dochodów przez opłaty za tzw. know-how). To nie jest już tylko problem rolników, ale właściwie prawie całego polskiego handlu. Już odniesienie się do tego pozwala stwierdzić, że stajemy się gospodarczo krajem neokolonialny

Rolnicy przedstawiają wiele różnych postulatów, stąd nie jest to na pewno łatwa tematyka, w szczególności dla mieszkańców miast. Formy prowadzenia przez nich protestów to także temat na osobną dyskusję. Nie mniej jednak nie może być tak, że w przestrzeni publicznej dyskutujemy głównie o tych formach, a kompletnie unikając kwestii dotyczącej kondycji polskiej gospodarki. Ta z kolei stanowi dość szeroki system naczyń połączonych, gdzie niewydolność na jednej płaszczyźnie wpływa na pozostałe. W rezultacie od tego zależy to ile zarabiamy i jak jesteśmy majętni w porównaniu z naszymi sąsiadami (....)"

 

Portal Kujawski, 16 luty 2015 Całość tekstu znajdziesz tutaj http://www.portalkujawski.pl/index.php/region/item/6031-gospodarka-neokolonialna

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz