Puszkarz Orbano

Puszkarz Orbano to kolejna znakomita powieść Zofii Kossak. W tej powieści mamy okazję przenieść się oczami wyobraźni do stolicy potężnego Cesarstwa Bizantyjskiego, Konstantynopola, oblężonego przez sułtana Muhmmeda II w roku 1543.

 

Autorka przedstawia obraz upadku moralnego mieszkańców miasta, cynicznych kupców genueńskich oraz zdeterminowanego i gotowego na wszystko sułtana tureckiego.

 

Bardzo spodobał mnie się wątek dotyczący wynalazcy, puszkarza Orbano, który chciał stworzyć projekt potężnej bombardy. Także sytuacja rodzinna puszkarza jest bardzo ciekawa, zwłaszcza syn, który walczy o honor rodziny. Sam sułtan jest również interesującą i barwną postacią, szczególnie ciekawe jest jego szaleństwo, opętanie, które podpowiada mu, że musi zdobyć gród za wszelką cenę.

 

Pierwsze wydanie książki ukazało się 70 lat temu, mimo to lektura jest nadal bardzo poczytna. Jej przesłanie nic nie straciło na aktualności.

 

Powieść zawiera głębokie prawdy, odpowiada na pytanie co jest ważniejsze duma człowieka, który za wszelką cenę chce podzielić się swoim odkryciem, czy też ważniejsza jest odpowiedzialność za los swojego narodu, swojej rodziny, swoich najbliższych? Te molalne wybory są ponadczasowe, dlatego warto sięgnąć do historii i wziąć z niej lekcję na chwilę obecną i na przyszłość.

 

 

O pisarce: Zofia Kossak-Szczucka (1890-1968) -wnuczka Julisza Kossaka, jedna z moich ulubionych autorek, najwybitniejsza polska pisarka. Autorka powieści historyczno-obyczjowych, m.im. Krzyżowcy, Król trędowatych, Błogosławiona wina, Bez oręża, Legnickie pole, Pożoga, Dziedzictwo, Szaleńcy Boży, Troja Północy.

 

Autor: Zofia Kossak, Rok wydania: Częstochowa 2003, Gatunek: powieść historyczna, Liczba stron: 188, Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz