„Naleśnikowe święto”

Wtorek poprzedzający Środę Popielcową to w Irlandii „Pancake Tuesday”. W ostatni dzień karnawału Irlandczycy dosłownie ścigają się w ilości zjedzonych naleśników. 

W związku z tym świętem również uczniowie kl. V wraz z wychowawczynią p. Moniką Zawadzką w Szkole Podstawowej w Chełmcach zgromadzili się na wspólnym smażeniu i jedzeniu naleśników. Tradycja przygotowywania tej jednej z najłatwiejszych potraw świata znana była w Anglii już w XV wieku.

Smażone i zwinięte w rulonik lub kopertę, z dżemem, bitą śmietaną, serem lub czekoladą, smakowały naszym uczniom nieprzeciętnie. W okresie Wielkiego Postu nie wolno było jeść ani jajek, ani mleka i dlatego właśnie w ostatni dzień był dniem kulinarnej swobody co też uczynili nasi uczniowie, wzorując się na tejże tradycji, która sprawiła Naszym uczniom już po raz 3 nie lada przyjemność.

 

Autor: Monika Zawadzka

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz