Rozmowy zostały zerwane

Zaplanowane na 12 stycznia rozmowy między przedstawicielami kopalni soli “Solino”a PKN Orlen nie doszły do skutku.

Jerzy Gawęda, Marek Struzik oraz Krzysztof Kaszak (przedstawiciele związków zawodowych kolejno NSZZ “Solidarność”, KM NSZZ “Solidarność 80” oraz Zakładowy Związek Zawodowy Górników w Polsce w IKS Solino) poinformowali, że "PKN Orlen nie dotrzymał uzgodnień poczynionych w Centrum Dialogu Społecznego w Warszawie oraz na spotkaniu 22 grudnia 2014 roku, które odbyło się w siedzibie Solino SA, w związku z czym rozmowy zostały zerwane”.

Zdaniem związków, PKN Orlen obniżył rangę przedstawicielstwa, toteż prowadzenie negocjacji stało się bezprzedmiotowe. Wznowienie negocjacji decyzją związków może dojść, jeśli odbędą się bezpośrednie rozmowy ze stroną rządową.

Jak podaje Portal Kujawski pracownicy oczekują od PKN Orlen przede wszystkim zawartego przy sprzedaży IKS “Solino” pakietu socjalnego, który zakładał szereg inwestycji w rozwój podziemnych magazynów ropy i gazu. Miały one być filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Związkowcy uważają, że Orlen się z tego nie wywiązał.

Na dzisiejsze spotkanie przybył przewodniczący Rady Nadzorczej Solino i dyrektor Biura Zarządzania Relacjami Społecznymi. Zdaniem zarządu spółki propozycje dla protestujących były ciekawe, a dotyczyły m.in. zwiększenia obecnych wynagrodzeń o 15 lub nawet 25 proc. a także zwiększenie budżetu z tytułu nagród np. jubileuszowych.

Związkowcy odrzucają jednak propozycje. Dla nich najważniejsza jest m.in. gwarancja miejsc pracy na co najmniej 10 lat.

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz