Nasz serwis ma za sobą pierwszy miesiąc

13 grudnia 2014 roku zespół pięciu osób wystartował z nowym portalem MojaKruszwica.pl. 

 

Zanim jednak do tego doszło pierwszą stroną informacyjną o Kruszwicy była Kruszwica.net. Niezależna witryna miasta składała się z działów Mini Przewodnik, Niezbędne Dane oraz Nasz Plac Zabaw, czyli miejsca gdzie internauci mogli dyskutować i wyrażać swoje opinie. Z tym ostatnim kruszwiczanie mieli jednak poważne problemy. Administratorzy zostali zmuszeni do zamknięcia serwisu 28 grudnia 2004 roku. Treści, które pojawiały się wówczas na Forum Dyskusyjnym, obrażały i krzywdziły wiele osób. Administratorzy obwieścili wówczas, że osoby, które dopuściły się tego typu czynów, a zarazem przyniosły hańbę Kruszwicy, może kiedyś dojrzeją, a wtedy istnieje możliwość powrotu serwisu do wirtualnego życia. Czy wówczas działający internauci dojrzeli? Trudno powiedzieć, ale jedno jest pewne- serwis nie doczekał się reaktywacji.

W niecałe dwa lata później, bo 1 kwietnia 2006 roku ruszył nowy Portal Informacyjny Kruszwica.org. Portal istnieje do dziś i komentuje wydarzenia z regionu zarówno kulturalne, jak i polityczne.

Prawie 5 lat temu powstał natomiast Portal Kruszwica.tk, czyli Twoja Kruszwica. W przeciwieństwie do Kruszwica.org więcej tematów poruszanych na łamach witryny dotyczy tematyki historycznej. Autorami strony są Eugeniusz i Jan Michalak. Strona co ciekawe nigdy nie angażowała się w żaden spór polityczny, a także nie stała się obiektem kontrowersji. Bardzo pozytywnie oceniają ją także sami mieszkańcy.

Internetową hegemonię Kruszwica.org próbowano natomiast złamać dwukrotnie. Najpierw w lipcu 2012 roku powstał portal regionalny Infokruszwica.pl, który nie przetrwał próby czasu. Po kilku miesiącach przestała działać strona internetowa, a do dziś pozostał jedynie "dryfujący" na Facebooku fanpage strony. Po raz drugi także z niepowodzeniem wystartować miała Naszakruszwica.pl. Sama witryna jednak nigdy nie ruszyła,a po okresie trzech miesięcy przestała korzystać także z Facebooka. 

W latach 2008-2009 internauci zaczęli powoli odchodzić z dotychczas bardzo popularnej Naszej Klasy, a także prywatnych photoblogów. Do dziś wiele z nich widniejących w sieci zatrzymało się właśnie w czasie na roku 2008.Jako że nic w przyrodzie nie ginie, ich miejsce zajął Facebook. Zdecydowanie bardziej atrakcyjny i przejrzysty sprawił, że każdy z użytkowników mógł zakładać własną stronę (tzw. Fanpage). Rok temu w Kruszwicy naliczyć ich można było ponad 100.

Kwestie związane z tematyką historyczną można natomiast czytać od grudnia 2013 roku na powstałym darmowym serwisie Okolice Kruszwicy mixxt.pl. Stronę założyli Dominik Robakowski oraz Maciej Wasielewski. Pół roku później w 2014 roku ze strony zaczęło korzystać również Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne. W najbliższym czasie stowarzyszenie ma wziąć udział w budowaniu strony internetowej Nasze Dziedzictwo, której obszarem będzie nie tylko Kruszwica, ale region Kujawsko-Pomorski.

Osobną inicjatywą, ale wartą wspomnienia jest także strona założona przez Michała Matyjasika Korzenie.org, która również podejmuje tematy związane z przeszłością Kruszwicy.

Na bieżąco życie Kruszwicy komentuje także prasa lokalna. Pierwsza gazeta kruszwicka po okresie PRL pojawiła się  19 lutego 1990 roku. Pomysłodawcą tej inicjatywy był Tadeusz Ramsztajn, a pracowali nad pismem również Magdalena Jagiełłowicz, Krystyna Jachimowicz, Cecylia Bazińska, Krzysztof Kasztelan oraz Bogdan Kontowicz. Po okresie dwóch lat i wydanych 32 numerach “Informator Kruszwicki” zakończył działalność i ustąpił miejsca powstającemu pismu samorządowemu “Panoramie Kruszwickiej”. Działalność prasową na terenie Centrum Kultury prowadziła wówczas o czym warto wspomnieć, ówczesny pracownik "Ziemowita", a także późniejsza dyrektor placówki Agnieszka Kozłowska wydając pisemko “Zgrzyt”.

Lata później w odpowiedzi na "Panoramę Kruszwicką" próbowano zbudować regionalne pismo „Nadgoplanin" . Niepowodzeniem zakończyły się jednak obie próby utrzymania pisma na rynku kruszwickim zarówno w roku 2011, jak i 2013, kiedy gazetę próbowano reaktywować pod nową redakcją.

W międzyczasie od lat prężnie działały gazetki szkolne “Na piętrze” oraz “Echa Słowaka”. Choć typowymi prasowymi propozycjami nazwać ich nie można warto wskazać, że druga z nich wielokrotnie podejmowała tematy związane właśnie z miastem.

Od wielu lat oprócz "Panoramy Kruszwickiej" na terenie Gminy Kruszwica wydawany jest tygodnik Expressu Bydgoskiego z dodatkiem kruszwickim. Niedawno pojawił się także wydawany bezpłatnie Tygodnik Powiatu i Gmin. Obie propozycje prasowe można znaleźć również w internecie. Pierwsza z nich widnieje pod taką samą nazwą jak jej papierowa wersja, a druga pod adresem inowrocław.7dni.pl.

Oprócz papierowej "Panoramy Kruszwickiej" Urząd Miejski dysponuje także swoją stronę internetową www.kruszwica.um.gov.pl

 

Od kilku miesięcy więcej informacji o Kruszwicy zamieszcza również Portal Kujawski, którego redaktorem naczelnym jest Łukasz Religa.

Z dniem 13 grudnia ruszył natomiast nasz portal informacyjny Moja Kruszwica.pl. Redaktorem naczelnym został Przemysław Bohonos, a wydawcą serwisu jest firma footoo.pl. Stronę tworzą także  Bartłomiej Grabowski (prowadzący bloga Sekrety Literatury), Maciej Wasielewski,Łukasz Jankowski-Wojtczak oraz Kamil Wojtczak. Nowością portalu jest fakt, że porusza tematy związane nie tylko z samą gminą (choć to trzon informacji), ale także treści regionalne, krajowe, a nawet międzynarodowe. W przeciągu 30 dni Moja Kruszwica.pl ma za sobą opublikowanych 77 newsów. Redakcja witryny stanowczo zerwała również z kruszwicką tradycją pisania pod pseudonimami.

 

Czekamy na wasze opinie i teksty!

 

Kontakt: to@mojakruszwica.pl

 

Jeśli jakaś strona została pominięta wyślij do nas wiadomość. Chętnie i o niej wspomnimy.

 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz